KENE İLE İLGİL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

KENE İLE İLGİL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
ARDANUÇ ENGELLİLER DERNEĞİ'NDE KENE İLE İLGİLİ rnrnKORUNMA VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI 13.07.2018 00:00


Ardanuç Engelliler Derneği kuruluşundan beri aktif olarak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Engelli ve engelli ailelerinin sesi olan birçok Sosyal ve toplumsal projeler üreten dernek 6 Temmuz 2018 Cuma Günü çok yoğun bir gün geçirdi. 

Ardanuç Engelliler Derneği önce İl sağlık Müdürü Op. Dr. İrfan Akalın, Ardanuç İlçe Entegre Hastanesi Başhekimi Dr. Seda Ahçı Yılmaz ve gazetecileri ağırladı, ardından bir mevlit programı yapıldı. Son olarak Ardanuç İlçe Entegre Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Seda Ahçı Yılmaz dernek sosyal binasında Kene vakaları ve keneler konusunda bilgilendirme yaptı. 
Yoğun bir gün geçirdiklerini, bunun kendilerini yormadığını aksine çok mutlu ettiğini belirten Başkan Gönül İstanbullu, 

6 Temmuz cuma günü çok yoğun, dolu dolu bir program geçirdik. Önce İl Sağlık Müdürümüz Op.Dr. Sayın İrfan AKALIN, Halk Sağlığı Müdürü, İlçe Hastahanesi Başhekimi ve Müdürü, Artvin Faal Gazeteciler Dernek Bask. Yardımcısı TC Sami Özçelik, Gazeteciler DHA Adem Güngör ve AA Artvin muhabiri Yusuf Okur, Kırım Kongo (Kene) hastalığından dolayı Peynirli Köyü halkından, aynı zamanda Eşkinar köyünde de ikamet eden bir kaç önce hayatını kaybeden Yüksel KAVAKLI' nin ailesine taziye ziyaretinden sonra derneğimize ziyarette bulundu. Ardından Faik PEHLEVAN eşinin hayrına derneğimizde mevlid okuttu. 

Mevlide gelen misafirlerimize ilce hastahanesi başhekimi Seda Hanım ve Aysel hemşire Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (kene) hakkında bilgi verdiler. 

Çok sayıda Ardanuçlu özellikle kene konusunda bugün bilgilerini tazelediler. Ardanuç Engelliler Derneği Engelsiz Yaşam Parkı tesislerinde bir çok etkinliğe ev sahibi yapmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Burada Sayın Belediye Başkanımıza, kaymakamlığımıza emeği geçen herkese bize böyle bir yer sağladığı için engelli ve engelli aileleri adına teşekkür ediyorum. 

Biz sağlığımız var olduğu sürece sosyal, kültürel, sanatsal, toplumsal alanlarda faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ardanuç'ta hangi sorun varsa orada bulunacağız. Eğer bugün konu KKKA hastalığı ve kene ise bu konuda bilgiye yönelik etkinlik yapma görevimiz var. 

Biz STK olarak diğer kurum ve kuruluşlarla paydaşlık yaparak, etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Bugün kene ile ilgili bilgi veren hem İl sağlık Müdürümüze, hemde Ardanuç Devlet Hastanesi Başhekimi Sevda hanıma teşekkür ediyoruz."dedi. 

 

Kene vakaları ve kene ısırığı ile ilgili Ardanuç Engelliler Derneği sosyal hizmet binasında bilgilendirme toplantısında kenelere karşı nasıl mücadele edileceği, korunma yöntemleri, kene yapışması durumunda neler yapılacağı anlatıldı. Ardanuç'un ölümlü kene vakalarıyla kayıtlara geçen yerleşim yerlerinden biri olduğunu, bu nedenle daha dikkatli olunması ve uzmanların, doktorların sık sık vurguladığı önemli uyarıları dikkate alınmasının kene vakalarındaki ölümlerin daha da azalacağnı anlatan Başhekim Dr. Seda Ahçı Yılmaz şu bilgileri verdi. 

Ülkemizde 2002 yılından sonra artış gösteren kısaca KKKA olarak adlandırdığımız keneden bulaşan hastalık yaz aylarının korkulu rüyası haline geldi. Özellilkle bahar ve yaz aylarıyla birlikte artış gösteren hastalıktan korunmak için neler yapmalıyız? Alınacak önlemler neler? 

 

Adını sıkça duyduğumuz hayati tehlike sebebi olan bu hastalık kene ısırması sonucu oluşur. Peki kene ısıran biri ne yapmalı? Keneden nasıl korunabiliriz? 

 

, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, “Hastalığı yapan virüs kenelerin konakladığı hayvanlara bulaşmasına rağmen hayvanlarda ve kenelerde hastalık belirtisi göstermemektedir. İnsanlarda ise virüs ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ilerleyen vakalarda vücudun değişik yerlerinde kanama gibi bulgularla seyreden Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığına sebep olmaktadır. 

HAZİRAN VE TEMMUZ AYLARINDA ARTIŞ GÖSTERİYOR 

Hastalığın Türkiye’de ilk kez 2002 yılında görülen ve 2003 yılında tanımlanan hastalığın her yıl Mart-Kasım ayları arasında görüldüğünü ve Haziran-Temmuz aylarında pik yaptığını söyleyen Yılmaz,, "İçinde bulunduğumuz aylarda bağ bahçe işlerinin artması, hayvanların meralara çıkmaya başlaması ve aynı zamanda havaların ısınması nedeniyle vatandaşlarımızın kenelerle teması artmaktadır. Bu nedenle her sene bu mevsimlerde vatandaşlarımıza kenelerden korunma yöntemlerine dair hatırlatmalar yapılması önemlidir" diye konuştu. 

ORMAN KENARLARI, ÇALI ÇIRPILI ALANLARA DİKKAT! 

Halk arasında yavsı, sakırga, kerni olarak da bilinen kenelerin yaşamaları için Türkiye’nin coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahip olduğunu belirten Yılmaz, “Keneler özellikle hayvancılığın yapıldığı; orman kenarı, parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerde yoğun olarak bulunurlar. Bu tür yerlere gidildiğinde korunmak için mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen gösterilmeli. Örneğin pantolon paçalarının çorap içine alınması, çizme giyilmesi, kenelerin daha kolay fark edilebilmesi amacıyla açık renkli elbiseler tercih edilmeli ve kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması gerekmektedir" dedi. 

Kenenin tutunmalarının sıklıkla ağrısız olduğu için, genellikle kişilerin keneyi tutunduktan çok daha sonra hatta kene kan emerek şiştikten sonra fark ettiklerine dikkat çeken Yılmaz, “Özellikle vücutta diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar kontrol edilmelidir. Eğer vücudumuza tutunmuş bir kene görürsek, keneyi vücudumuzdan ne kadar kısa sürede uzaklaştırırsak hastalık riski de o kadar azalır. O nedenle vücuda tutunan kene, hiç vakit kaybedilmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla, eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkartılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır" diyerek sözlerine şöyle devam etti: 

“Kene tutunmasından sonra 10 gün kendimizi halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi bulgular yönünden takip etmeliyiz ve bu şikayetlerden herhangi birisi oluşursa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir."dedi. 

Yaklaşık 2 saat süren bilgilendirme toplantısı sonrası vatandaşların sorularını da yanıtlayan Ardanuç ilçe Entegre Devlet Hastanesi Başhekimi Seda Ahçı Yılmaz, "Biz her türlü sorunuza anında cevap vermeye, her hangi bir şüphe yada kene ısırması durumunda anında haber vermeniz yada hastanemize gelmeniz durumunda 7/24 hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bu konuda gerek il sağlık Müdürlüğümüz, gerek Sağlık Bakanlığımız son derece hassas olduğunu, aynı hassasiyeti sizlerden de beklediğimizi belirtmek isteriz. Keneler küçüktür. Ama asla ihmale gelmeyecek kadar da büyüktür. Bir şey olmaz demeyin. Önemseyin yeter."dedi. 

HABER: SAMİ ÖZÇELİK 

Diğer Siyaset Altı haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.