YUSUFELİ BARAJI ÇALIŞANLARINA ŞAİR HAŞUTLU'DAN ŞİİRLİ DESTEK!..

YUSUFELİ BARAJI ÇALIŞANLARINA  ŞAİR HAŞUTLU'DAN ŞİİRLİ DESTEK!..
Hiç çalışmayan, paradan para kazanan başkaları kazanır. İşçiler sadece iş süresince nafakalarını, yani geçinebilecek kadar para alırlar. 26.08.2020 11:30
Türkiye standartlarında baktığımızda ise bu genellikle asgari yaşam seviyesindedir aldığınız para sizi Ancak 1 ay boyunca geçindirebilecek miktar olabilir.
2013 yılında inşaatına başlanan ve 7 yıldır aralıksız devam eden Yusufeli Barajı inşaatı bugüne kadar bir çok ölümlere sebep oldu. En son sel felaketinde 4 kişi hayatını kaybetti. Doğaya verdiği zarar nedeniyle insanların sağlık sorunlarının yaşamasına neden oldu ve neden olmaya devam ediyor. Dinamit patlatmaları, aşırı toz oluşumu maalesef sağlıklı çevreyi de kirletmeye devam ediyor.
Bunun yanında 2019 yılının son ayında bütün dünyada patlak veren koronavirüs salgını nedeniyle işçiler arasında pozitif vaka yaşanmasına rağmen bir gün bile işi durdurmamış,  işçileri tehlikeye atarak çalışmalarına devam etmiştir. aylarca işçileri esir kampı gibi içeride tutmuş, cenazelerine,  düğünlerine, evlerine gidemeyen insanlar olmuş bu yüzden şantiye çalışanları yaklaşık 2 ay önce grev yapmış ve uygulamayı protesto etmişti. 
Şirket yetkilileri bunun üzerine işçilere dışarı çıkma izni vermişti. Son aylarda yeniden artan pozitif vakarlar nedeniyle yeniden eski kararına yani aylarca dışarı çıkarmayarak, esir kampı misali çalıştırmayı  düşünen şirkete karşı İşçiler tekrar işe çıkmayarak bu uygulamayı reddettiler. 
25 Ağustos 2020 Salı günü yine işe çıkmayarak bu kararı protesto ettiler bunun üzerine Artvin Vali Yardımcısı şantiyeye geldi işçilerle ve yetkililer ile konuştu.ışçiler bu şartlar altında çalışmayacaklarını, başka önlemler alınmasını istedi. sonuç olarak şirket yine veri adım atarak ışçilerin dediğini yapmak zorunda kaldı.
 çalışanlar evlerine gidebilecek. isteyen gitmeyecek. Azami dikkat edilerek, sosyal mesafeye uyulacak., maske takılacak ve temastan kaçınılacak.
Bu gelişmelerden etkilenen kaşıklı mahlasıyla şiirler yazan Artvin'de esnaflık da yapalım Şair Hasan Akın işçileri ve durumlarını anlatan bir şiir kaleme aldı Şair Hasan Akın'ın yazdığı şiirde ise şu duygular yer alıyor;
BUGÜNKÜ ŞİİRİMİZİN KONUSU ZOR ŞARTLARDA BARAJLARDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZ OLSUN
HAŞUTLU 
——BARAJ ÇALIŞANLARINA——
Zor şartlarda çalışırlar yıllardır 
Kolinde Limakta olan işçiler
Hiç kimse sormaz ki ne zorun vardır
Elleri böğründe kalan işçiler
Sabah çok erkenden iş başı yapar
İşine geç kalsa kıyamet kopar
Kimi virüs kimi hastalık kapar
Bir yatakhaneye dolan işçiler
Yazın tozu yutar kışın ayazı
Adı Ali Veli Ahmet Niyazi
Sağlıklıdır iş yerinde çok azı
Erkenden sararıp solan işçiler
Çok zor kazanılır ekmek parası
Ne taksidi biter ne de kirası
Toplama kampından farksız burası
Saçını başını yolan işçiler
Ne borcu azalır ne de dert biter
Sıcacık bir yatak gözünde tüter
Gece vardiyası gündüzden beter
Aç susuz uykusuz kalan işçiler
Paradan başka şey bilmez rantiye 
Bir boşalır birde dolar  şantiye 
Patronlar daha çok kazansın diye
Kendi hayatından çalan işçiler
Herkes açsın elindeki kartları
Düzeltilsin çalışmanın şartları 
Haşutlu getirdi dile dertleri
Her biri kardeşi olan işçiler
25-08-2020-ARTVİN
HASAN AKIN-Haşutu


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.