KİRAZLI İÇİN ARTVİN’DEN İMZA DESTEĞİ

KİRAZLI İÇİN ARTVİN’DEN İMZA DESTEĞİ
Kaz Dağları Kirazlı mevkiinde kesilen ağaçlar ve bilirkişi raporundaki sahte imza için suç duyurusu. 03.09.2019 10:40
Çanakkaleliler, Kirazlı'da kesilen ağaçlar ve bilirkişi raporundaki sahte imza için suç duyurusunda bulundu. Artvin’de eş zamanlı olarak Çanakkale Kaz Dağları ve Kirazlı için destek eylemi yapıldı.
Kirazlı’da başlatılan su ve vicdan nöbetinin 39. gününde eylemler sürüyor. Yaşam savunucuları, ÇED raporuna göre fazladan kesilen ağaçlar ve bilirkişi raporundaki sahte imza için bugün suç duyurusunda bulundu. Çanakkale Belediyesi’nin Kirazlı Altın Madeni Projesi’nin Gayrisıhhi Müessesesi’nin izninin iptali için açtığı davaya müdahil oldu. Türkiye genelinde yapılan eş zamanlı imza kampanyasına 25 yıldır madene karşı mücadele veren Artvin’de katıldı.
Yaşam savunucuları işletme izin-ruhsatlarının ve ÇED olumlu kararının iptali istemli dilekçelerini Çanakkale Valiliği’ne gönderdi. Artvin Adliyesine gelen Artvinliler, burada dilekçeleri imzaladılar. İmza kampanyasına, aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, ÖDP Artvin İl Başkanı Sercan Dede, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu imza verdi.
Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın imza kampanyasının ardından yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Alamos Gold tarafından 82225 nolu işletme ruhsatlı sahada yer alan Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artırma ve Zenginleşme Tesisi projesi ile ilgili olarak 2010’lu yılların başından bu yana uzun soluklu bir mücadele sürdürülmektedir.
Hem alanda hem de hukuki olarak sürdürülen tüm mücadeleye rağmen firma alanda çalışmaya başlamış ve ÇED raporunda 45 bin olarak öngörülmüş olmasına rağmen söz konusu proje tam bir talan ve yıkım projesidir. Biz 25 yıldır maden şirketlerine karşı mücadelesini yürüten Artvin halkı olarak bugün Kaz Dağlarının yanındayız. ” dedi.
BİLİRKİŞİ RAPORUNDA SAHTE İMZA!..
Avukat Bedrettin Kalın, bilirkişi raporundaki sahte imza hakkında ise şunları söyledi:
“Hukuki mücadele sürecinde açılan davada bilirkişi raporunda bir üyenin isminin altında yer alan imzanın aynı bilirkişinin başka davalardaki imzası ile karşılaştığında imzaların farklı olduğu görülmüştür. Bu durum ile alakalı suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca Çanakkale Valiliği’ne vereceğimiz dilekçe ile ÇED olumlu kararı olmak üzere tüm izin ve ruhsatların iptal edilmesi için destek amaçlı başvurumuzu yaptık."dedi.
Kaz Dağları’nda direnenlere, yaşamı ve doğayı savunanlara selam olsun. #KazDağlarıHepimizin #KazDağlarınaDokunma @heryerkazdaglar @KazdaglarK @KazDagSavunmasi


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.