BAYRAKTUTAN'DAN "ATATÜRK PARK" SORU ÖNERGESİ!.

BAYRAKTUTAN'DAN "ATATÜRK PARK" SORU ÖNERGESİ!.
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ”Kamu Yararı” Tartışmalarını Meclis Gündemine Taşıdı. 05.08.2019 10:07
CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Rize Fındıklı Belediyesi, 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yapılması kararında Kamu yararı yoktur konusunu TBMM gündemine taşıdı.
Rize Fındıklı Belediyesi, 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yapmıştır. Ancak Fındıklı Kaymakamlığı, ‘Adı değiştirmekte kamu yararı görülmediğinden’ Atatürk adı verilmesini onaylamamıştır.
Belediye Meclisinin kararının onaylanmamasını TBMM gündemine taşıyan Bayraktutan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebi ile Meclis Başkanlığına bir soru önergesi verdi.
Bayraktutan verilen önergede şu ifadelere yer verildi: “Rize Fındıklı Belediyesi, 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yapmıştır. Ancak Fındıklı Kaymakamlığı, ‘Adı değiştirmekte kamu yararı görülmediğinden’ Atatürk adı verilmesini onaylamamıştır.
Fındıklı Belediyesi, aldığı Meclis kararında, park içinde bulunan ve ‘Millet Kıraathanesi’ adı verilen taş yapının adını da ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’ diye değiştirmiş ancak Fındıklı Kaymakamlığı aynı şekilde ‘Kamu yararı görülmediği için’ bu isim değişikliğine de onay vermemiştir. Bu karar yazılı ve elektronik basın ile sosyal medyada gündem olmuş, vatandaşlarımızın büyük tepkisine yol açmıştır.
Bu Bağlamda;
2002 yılı sonrası Rize İli genelinde yeni açıldığı için adı konulan veya mevcut olup Belediye meclis kararlarıyla isim değişikliğine gidilen kaç adet Park, bahçe, anıt ve benzeri yapı bulunmaktadır? İsimleri nelerdir?
Listelenen isimler hangi gerekçelerle kabul edilmiştir? Onay verilmeyen kaç adet isim gündeme gelmiştir? Reddedilme gerekçeleri nelerdir?
‘’Atatürk’’ isminde bulunmayan ‘’Kamu yararı’’ hangi kriterlerle ‘’Millet Bahçesi’’ ‘’Millet Kıraathanesi’’ isimlerinde bulunmaktadır? açıklarmısınız?”
NE OLMUŞTU?
KAYMAKAM VEKİLİ ATATÜRK 
İSMİNDEN RAHATSIZ OLDU!..
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ilı Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adı Rize- Fındıklı’da bir parka verildi. Millet Bahçesi Parkı adındaki parkın adı Belediye Meclisinin 3’e karşı 8 Oyla kabul edilerek uygulamaya kondu. Atatürk Parkı tabelası asıldı.
Fındıklı Kaymakam vekili bunda kamu yararını görmediğini belirterek bu ismi onaylamayacağını söyleyince gündem oldu. Yaklaşık 17 yıldır medyanın içinde aktif olarak görev yapıyorum. Ben böyle bir şeyi ne duydum ne de gördüm!. Öncelikle Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu’nu kutluyorum. 17 yıldır Atatürk’e her türlü saldırının yapıldığı dönemde böyle bir karar aldığı için tebrik ediyorum. Acı olan; Atatürk’ün kurduğu ülkede kaymakam vekili olarak koltukta oturan bu devletin kaymakamı buna karşı çıkıyor!. Ne günlere kaldık? Bu arkadaş devletin kaymakamıysa Atatürk’ün kim olduğunu bilmiyor mu? Atatürk’ten uzaklaştığınızda FETÖ gibi gerici yapılanmaların saldırılarına, darbe girişimlerine maruz kalıyoruz. 15 Temmuz’da AKP’nin genel merkez binasına devasa bir Atatürk afişi neden asıldı kaymakam vekili biliyor musun? Ne diyor zatı muhterem;
'Atatürk Parkı' isminde kamu yararı yok!.. Sahi Atatürk size ne yaptı ya? Bu nasıl bir kindir? Bu nasıl bir devlet adamlığıdır? Bu nasıl bir kaymakamlığa vekâlettir? Sizin başka işiniz yok mu? Şimdi o tabelayı indireceksin öyle mi? O zaman git indir!. Ama bunun ne manaya geldiğini de düşün derim!. Çünkü Atatürk bu ülkenin varlık sebebidir. Ortaklaşabileceğimiz çok özel bir buluşma adresimizdir. O yüzden o tabela orada kalacak. Sen de bu halktan özür dileyeceksin sorun bitmiş olacak. Bakın Artvin’de AKPli belediye meclis kararı ile çıkmaz sokağa Atatürk Caddesi adını verdi. Ben buna karşı çıktım. Çünkü çıkmaz sokak Atatürk Caddesi olamazdı! Bunun bambaşka derin art niyetli bir manası vardı. Halkın tepkisi de gelince tabelayı belediye kaldırdı. Ama halk tepki koydu dikkatinizi çekiyorum. Fındıklı halkı o tabelayı çok beğendi ve bir anlamda kendisi astı. Halk isterse kaldırılır, Siz istiyorsunuz diye kaldıramazsınız. Ha bu arada kamu yararı yok demişsiniz. Sizin için bile büyük bir yarar sağlıyor, Farkında değilsiniz sadece? Teşekkürler Çervatoğlu…
CHP’li Rize Fındıklı Belediyesi, sahilde bulunan ve 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yaptı. Fakat Fındıklı Kaymakamlığı, ‘adı değiştirmekte kamu yararı görülmediğinden’ Atatürk adı verilmesini onaylamadı.
Kararı duyuran gazeteci İsmail Saymaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu da oldu. CHP’li Rize Fındıklı Belediyesi, sahilde bulunan ve 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yaptı. Fakat Fındıklı Kaymakamlığı, ‘adı değiştirmekte kamu yararı görülmediğinden’ Atatürk adı verilmesini onaylamadı. Fındıklı Belediyesi, aldığı Meclis kararında, park içinde bulunan ve ‘Millet Kıraathanesi’ adı verilen taşyapının adını ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’ diye değiştirdi. Ne var ki Fındıklı Kaymakamlığı, ‘kamu yararı görülmediği için’ dün bu isim değişikliğine de onay vermedi" dedi.
Saymaz, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu'nun “Atatürk ve Kazım Koyuncu isimlerinin yazılı olduğu tabelaları indirmeyeceğiz. Meclis kararıyla bu isimleri verdik. Meclis’in üzerinde güç yoktur. Eğer öyleyse, Meclis’i lağvetsinler ve kendileri yönetsin.” dediğini de aktardı.
Kaymakamdan skandal “Atatürk tabelasını” ivedilikle kaldırın talimatı!
Rize'nin Fındıklı ilçesinde Millet Bahçesi olan parka CHP'li belediye '100'üncü Yıl Atatürk Parkı' tabelası astı. Belediye meclisinin oy çokluğu ile aldığı kararı ilçe kaymakamı Vedat Yılmaz, "kamu yararı" olmadığı gerekçesiyle onaylamadı ve bir yazı daha göndererek, “Parkın isminin tekrar ivedi olarak eski haline döndürülmesini" istedi. Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ise tabelayı kaldırmayacağını açıkladı.
Kaymakamdan skandal “Atatürk tabelasını” ivedilikle kaldırın talimatı!
Rize'nin Fındıklı ilçesinin CHP’li belediyesi, oy çokluğu ile 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını 100’üncü Yıl Atatürk Parkı, aynı yerdeki yapının Millet Kıraathanesi olan adını ise ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi' olarak değiştirdi. Ardından da onay için Fındıklı Kaymakamlığı’na gönderdi. Ancak Kaymakam vekili Emrah Yılmaz, yapılan isim değişikliklerinde kamu yararı olmadığını belirterek, belediye meclis kararını onaylamayarak geri gönderdi.
BELEDİYE ATATÜRK PARKI TABELASINI ASTI
Ancak Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, meclis kararını uygulayarak parka “Atatürk Parkı” tabelasını astırdı. Bir süre sonra kaymakamlıktan gelen görevliler tabelanın değiştirildiğini tutanakla Kaymakam vekiline bildirdi. Kaymakam Vekili Emrah Yılmaz da belediyeye bu kez uyarı yazısı gönderdi.
KAMU DÜZENİNİ BOZUYOR
Kaymakam Vekili Yılmaz, gönderdiği yazıda “Belediye meclisinin 81 sayılı 08.07.2019 tarihli kararının 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 81’inci maddesine dayanarak onaylanmadığı bildirilmişti. Onaylanmayan meclis kararının yürürlüğe girmeyeceği kanunda açıkça belirtilmiştir. Ancak ekte gönderilen tutanakta da görüleceği üzere onaylanmayan meclis kararında belirtilen ismin parka verilmesine yönelik belediyeniz tarafından tabelada değişiklik yapıldığı, bu durumun kanuna aykırılık teşkil etmesinin yanı sıra kamu düzenini bozan bir suç doğurması nedeniyle sahildeki parkın isminin tekrar ivedi olarak eski haline döndürülmesinin ve kanunlara uygun hareket edilmesi hususunda gereğini rica ederim” diye belirtti.
TABELALAR İNMEYECEK
Fındıklı Belediye Başkanı CHP’li Ercüment Şahin ÇerVatoğlu, belediye meclisinin kararını uyguladıklarını söyleyerek, “Atatürk ve Kazım Koyuncu isimlerinin yazılı olduğu tabelaları indirmeyeceğiz. Meclis kararıyla bu isimleri verdik. Meclisin üzerinde güç yoktur” dedi.
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, kaymakamın tavrına tepki göstererek bir açıklama yapmış ve şu ifadelere yer vermişti;
"BAŞKAN SALTUK DENİZ; "ATATÜRK ADINI KAMUYA ZARARLI GÖREN ANLAYIŞA TESLİM OLMAYACAĞIZ!."
Deniz : "ATATÜRK " adını "Kamuya Zararlı" Gören Anlayışa Teslim Olmayacağız
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Fındıklı Kaymakamlığının,Fındıklı Belediye Meclisinin almış olduğu "100.Yıl Atatürk Parkı" verilmesi kararını iade etmesini eleştirdi.
Fındıklı Belediye Meclisi 08.07.2019 tarih meclis oturumunda 8 Evet 3 Hayır oyu ile (1 AKP 'li meclis üyesi katılmadı) "FINDIKLI MİLLET BAHÇESİ" ismini "100.YIL ATATÜRK PARKI" , "FINDIKLI MİLLET KIRAATHANESİ " ismini" KAZIM KOYUNCU KÜLTÜR VE SANAT EVİ" olarak değiştirilmesi kararı almıştır. Alınan karar Fındıklı Kaymakamlığı tarafından KAMU YARARI GÖRÜLMEDİĞİNDEN ONAYLANMAYARAK iade edilmiştir.
Millet Parkı, seçime dönük siyasi bir söylemin ifadesidir. Fındıklı Belediyesi borçlandırılarak yapılmıştır. 31 Mart 2019 tarihinde seçilen Fındıklı Belediye Meclisinin üyeleri de Oy çokluğu ile Fındıklı halkının ortak duygusunu temsil edecek ve Emperyalizme karşı çıkışın ve Bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin ilk adımının 100.yılında , Cumhuriyetimizin kurucusu ATATÜRK'ün adını parka vermiştir.
Fındıklı Belediyemiz aynı zamanda Fındıklı Belediyesi tabelalarına T.C. yazısını da eklemiştir.
Merak ediyor ve soruyoruz "ATATÜRK " ismi ne zamandan beri " KAMUYA ZARARLI " olarak görülmeye başlanmıştır.
Fındıklı Belediyemiz , Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ün isminin yer aldığı "100.YIL ATATÜRK PARKI " tabelasını PARKA asmıştır.
HİÇ KİMSE HALKIN İRADESİNİN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR.
Asılan TABELALAR HİÇ BİR ŞEKİLDE İNDİRİLMEYECEKTİR . BU KONUDA GERİ ADIM ATILMAYACAKTIR.
"ATATÜRK " adını "KAMUYA ZARARLI " gören anlayışa teslim olmayacağız..
SALTUK DENİZ
CHP RİZE İL BAŞKANI
-SAMİ ÖZÇELİK-

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.