ARTSO ARTVİN BASINIYLA BİR ARAYA GELDİ!

ARTSO ARTVİN BASINIYLA BİR ARAYA GELDİ!
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Cafe Time''da düzenlediği kahvaltıda basın mensuplarına Artvin gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 05.09.2019 11:09
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası şehir merkezinde bulunan eski ARTVİN LİSESİ'nin yerinde 1.000-1.500 kişilik yurt yapılması konusunu gündeme getirdi. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılacak. Artvin Merkez de bulunan esnaflarımızı bu konuya desteğe çağırıyorum. İl merkezimizin resmen trafik yoğunluğu bahanesiyle trafiğe çözüm bulmak ve otopark yapmak yerine tamamen okulları ve kurumları uzaklaştıran esnafı kepenk kapatmaya götüren yaklaşıma karşı TİCARETİN MERKEZİNİN Yük getirmeyen çözüm önerisine sahip çıkmaya DAVET ediyorum."dedi.
Programa Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt,Meclis Başkanı İrfan Yıldırım Başkan Yardımcıları Sedat Ali Öktem, Okan Gültekin, Rize Ticaret Odası Yönetim kurulu üyesi ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu Meclis üyeleri Taner Köse, Mehmet Ali uzun, Vural Temel, Cihat Uzun , Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, AFGAD Başkanı Turan Şentürk ve basın mensupları katıldı.
Kahvaltının ardından konuşan Başkan Kurt, bugünün Sivas Kongresinin 100. yıl dönümü olduğunu ifade ederek, “ Ülkemizin bağımsızlığı noktasında önemli kararların alındığı bu kongrenin yıl dönümünü kutluyorum.” dedi.
Kurt Artvin Ticaret ve Sanayi Odasını yaklaşık bin üyeye sahip güçlü bir oda olduğunu ifade etti.
Kurt, ekonomik olarak büyümesinin eğitim ve turizme bağlı olduğunu belirterek Artvin’de eğitim ve turizmin ivme kazanması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Turizme şehri olma hedefi olan kentte bunun eğitimle olacağının düşünerek, Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde ilgili bölümlerin açılmasını talep ettiklerini kaydeden Kurt, “Gastronomi ve aşçılık bölümleri YÖK’ten izin çıkarsa inşallah gelecek yıl Artvin’de açılacak. 
Bu bölümlerin Türkiye’deki doluluk oranları yüzde yüz. Buradan yetişecek öğrenciler turizme önemli katma değer katarak ilimiz için önemli bir turizm alt yapısı olacaktır” dedi.
Kente gelen her turistin, geri döndüğünde Artvin’in reklamını yaptığını bilincinde olunması gerektiğini kaydeden Kurt, “ Buradan esnafımıza şu mesajı vermek istiyorum. İlimize gelen yerli yabancı her turisti reklam ajansı olarak görsünler. Turistleri ilimizde en iyi şekilde ağırlayıp yolcu etmeliyiz. Onları iyi ve mutlu yolcu edersek, daha çok turist çekeceğiz” ifadelerine yer yer verdi.
Kurt, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin, kendi seviyesindeki üniversitelere kıyasla daha yüksek puanla öğrenci almasını ilimizin üniversite kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.
Kurt, “Kent olarak buraya gelen öğrencilere ve üniversiteye sahip çıkmalıyız. Çünkü bu öğrencilerde kendi memleketlerine döndüklerinde buranın reklamını yapacak. Üniversite olarak tercih edilen bir olmaya başladık. Bunun tavan yapmasını istiyoruz. Bu durum kenti ekonomik olarak güçlendirecektir. Eğitim ve turizm bizim aynamız. Artvin’i dışarıda tanıtan en önemli unsurlar. 
Bu iki alanda yapılacak yatırımların önü açılmalı. İlimize gelen turist ve öğrenci sayısını artırsak Artvin’e gelen paranın da oranını artırmış oluruz” ifadelerine yer verdi.
Başkan Kurt, şehir merkezinde ekonomik hareketliliği artırmak için şehir merkezindeki bin kişilik bir öğrenci yurdu yapılmasının çalışması içinde olduklarını kaydederek şunları söyledi:
“Şehir girişinde yapılması planlanan yurt, firmadan kaynaklanan nedenlerle iptal edildi. Bu yurdun şehir merkezinde yapılmasını için esnaf ve vatandaşlardan imza toplayıp gerekli mercilere başvuruda bulunacağız. Şehir merkezinde yapılacak bin kişilik yurdun kent ekonomisini ve esnafı rahatlatacaktır. Bu konuda çalışmaları başlattık. Bu konuda basının gündem yaratmasını istiyoruz.”
Sarp Sınır kapısının Türkiye’nin en aktif sınır kapısı olduğunu kaydeden Kurt, “ Sarp Sınır Kapısı’nda turistlerin dikkatini çekmek amacıyla Artvin’in turizm değerlerini tanıtan 50 fotoğraf astık. Bununla beraber Kafkasör bölgesini turizm destinasyon alanı yapmak için yoğun çalışmalar yapıyoruz. O bölge birinci bölge turizm alanı ilan edildi.
Orada 3 otel projesi var. Yatırımcı arkadaşları bölgeye bekliyoruz. O bölgede yapılacak yatırımlar ilin yatak kapasitesini artırıp, kent ekonomisine değer katacaktır. İlimizi günü birlikte turların yapıldığı değil en az bir hafta konaklanacak bir il haline getirmeyi planlıyoruz. Artvin turizmi sadece Karagöllerden ibaret değil” diye konuştu.


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.