ARDANUÇ CEHENNEM KANYONUNA UYGULANACAK PROJE KONYA'DAKİ ŞELALE PROJESİ GİBİ OLMASIN!..

ARDANUÇ CEHENNEM KANYONUNA UYGULANACAK PROJE KONYA'DAKİ ŞELALE PROJESİ GİBİ OLMASIN!..
Gümüşhane'de Dipsizgöl, Konya Şelalesinden sonra üçüncü vaka Artvin'den gelmesin!.04.12.2019 09:50
 Cehennem Deresi Kanyon projesinin tartışılmadan, konuşulmadan, anlatılmadan ana menü cam köprü olarak yapılması bana göre skandaldır!. Kanyonun doğal yapısını bozacakları %100'dür.

Çünkü görünen köy kılavuz istemiyor. Borçka Köprüsünün benzeri kanyonun üstüne konuyor. Altı cam olacakmış! Bunun yanında Ardanuçlu Kültür coğrafya araştırmacısı Leman Albayrak'ın dediği gibi, Kanyonun en güzel şekilde izlenildiği ve herkesin o noktadan izlediği yere cafe konması ironi!.

Ona başka yer bulamamışlar gibi o noktayı yok ediyorlar!. Proje kafadan su koyverdi!. Bir şey yapılıyorsa Çok iyi planlanmalı, düşünülmeli ondan sonra harekete geçilmeli. Sonra rezillik kaçınılmaz oluyor da olan doğal yapıya oluyor. Ne yapsanız eski haline gelemiyor!..

O proje oldu bitti, yaptık projesi. Kimsenin milyonlarca yılda var olan doğayı bu şekilde yok etme bozma hakkı yok. Ortak aklı bulun. Müdür beye gelince Dipsizgöl bir müdürü yedi, açığa alındı!.. Bundan 1-5 yıl önce yaptığımız haberi paylaşayım..

Ardanuç’ta, 2,5 kilometre uzunluğu, 200 metre yüksekliği ve 70 metre genişliği ile Türkiye´nin en büyük kanyonlarından olan Cehennem Deresi Kanyonu’nun turizme açılması için ‘Cehennem deresinde cennet yaşanıyor’ adı verilen proje hazırlandı.

Ardanuç ilçesinde, 2,5 kilometre uzunluğu, 200 metre yüksekliği ve 70 metre genişliği ile Türkiye´nin en büyük kanyonlarından olan Cehennem Deresi Kanyonu’nun turizme açılması için Ardanuç Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce ‘Cehennem deresinde cennet yaşanıyor’ adı verilen proje hazırlandı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından yaklaşık 781 bin lira destek sağlanacak projenin sözleşmesi, Ardanuç Kaymakamı Furkan Sancaktutar, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ile Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş tarafından imzalandı. DOKA’nın destekleyeceği proje ile kanyonun iki yakası, inşaa edilecek 80 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde cam köprü ile birleştirilecek, gezi ve yürüyüş yolları yapılacak.

Kanyonla ilgili araştırmalar yapan coğrafyacı Leman Albayrak, ilçenin doğal oluşumlarından olan kanyonun giriş kısmının dar olmasına rağmen ilerledikçe genişleyen ve biriken toprak materyalleri üzerinde gelişen bitki topluluklarının olduğu genişçe bir alana sahip olduğunu söyledi. 

CENNETİN YAŞAMASI NASIL PLANLANACAK?

Konuyla ilgili artvin.com’a konuşan Leman Albayrak “Cennetin yaşanması nasıl planlanıyor? Cehennem Deresi Kanyonu 1. Dereceden Doğal Sit alanı, jeomorfolojik çeşitliliğin görüldüğü, bana göre göz bebeğimiz olan ender bir yer. Fotoğraflardan görebildiğimiz kadarıyla, kanyonun ihtişamının doğal olarak seyredildiği yere kafe yapılması planlanmış.

Bu alan kanyonun üst kesimindeki en güzel seyir yeri ve yolda inen insanlar kanyonu görmek için direkt bu alana koşuyorsa vardır bir bildikleri. Bu yapı bunu yok edeceği gibi, yapılması halinde hareket alanını da sınırlayacaktır. Ayrıca bu proje alternatif turizm faaliyetleri ile birlikte mi düşünülmüş müdür? Kanyonun doğal yapısını tehdit eden unsurlar nasıl değerlendirildi merak ediyorum. Bugüne kadar elime de bir tanıtım broşürü geçseydi, yani proje hakkında insanların bilgisi olsaydı daha iyi olurdu.”dedi

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.