GELİŞMEMİZ İÇİN TURİZMİ ÇOK ÖNEMSEMEMİZ LAZIM

GELİŞMEMİZ İÇİN TURİZMİ  ÇOK ÖNEMSEMEMİZ LAZIM
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt Artvin Basını ile kahvaltıda buluştu. kahvaltıya Rize Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu da katıldı. 05.09.2019 11:18
Aynı zamanda Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği yYönetim Kurulu üyesi olan Karamehmetoğlu Artvin Ticaret Odası ile yakın çalışmalar yaptıklarını iyi ilişkiler içinde olduklarını belirterek şunları söyledi;
"Bugün ki ziyaretimin amacı Artvin'de yapımı devam eden TOBB okul inşaatını görmek, gelinen aşamayı tespit etmek, dolayısıyla da bu konularda Sayın başkanımıza rapor vermiş olacağım.
Özellikle bölgedeki Türkiye odalar ve borsalar birliği yönetim kurulu üyesi olarak bölgedeki 6 odanın koordinataörliğünü ben yürütüyorum Artvin de bunlardan bir tanesi. 
Geçmişte de Artvin Ticaret Ve Sanayi Odasıyla da aramız iyi de tabi ki seçkin Başkan ile birlik de de Artvin Ticaret Ve Sanayi Odasın başka bir boyut kazandığını görüyoruz.
Ben ilk seçildiğinde açıkça bu konuyu paylaşmıştım kendisiyle; Bu açıkları kapatmamız lazım bu eksikliklerin kapanması konusunda sonuna kadar yanında olduğumu ifade etmiştim tekrardan bu dileklerimi kendisine iletiyorum. Dolayısıyla bizim seçkin başkanla abi kardeş ilişkimiz var, zaten öyle de olmamız gerekiyor bizim camiamız yakışan budur. Biz Seçkin başkanla ticaretin ve sanayinin farklı bir heyecan kazandığı kanaatindeyim. Çünkü neticede kendisi takım oyunculuğunu iyi bilen bir arkadaşımızdır.
Turizm bizim bölgemizin olmazsa olmazı başta ben kendi ilimi baz alarak konuşursam çayımızın yanına koyabileceğim en önemli argüman turizmdir. Bugün oğlumla beraber gelirken oğlum bana “baba Bu Artvin de arazi bizden daha çok fakirdir” dedi dedim doğru Artvin Rize Gümüşhane vilayetlerinde olanlar başka vilayetlerde yok bizim inanılmaz güzelliklerimiz var fakat arsaya araziyi kötü. Her şeyin imalatını yapıyorsunuz ama arsanın arazinin imalatını yapamıyorsunuz.
Yeryüzündeki 1 cm kalınlığında tabaka toprak bin yılda oluşuyor. Maliyetlerimizde bu arazilerde yüksek oluyor ve tüccarın sanayicinin işini zorlaştırıyor. Bölgenin Turizm anlamında ciddi alt yapı eksikleri var bu Artvin’in de eksiklikleri var Öncelikle gelen yerli yabancı Turistin konaklama sıkıntısı var. Bütün bu alt yapının eksiklerin yanında ciddi anlamda insanımızda da sıkıntılarımız var. Mekânsal terbiyenin yanında insanımızın da ciddi anlamda terbiyeye ve öğrenmeye ihtiyacı var. Eğer Artvini ve Rizeyi bir turizm merkezi yapacaksak, buradan yolcu ettiğimiz turist bize 1 turist kazandırmalı diye düşünüyorum.
Ben Artvin deki sayısal verileri tam olarak bilmiyorum ama biz bu işi her sene bizim ilimiz yerli ve yabancı turist anlamında yüzde 10- 15 büyüyor. Yani bu sene ki 1 milyon 200 rakamlarına ulaşacağımızı gösteriyor. 2 tane 5 yıldızlı otelimiz var Ayder de bir çok yatırımımız var ortalama da Rize de ki yataklı sayımız 20 bini buldu.
Artvin’in bölgeye farklı münhasır özellikler var bugün Trabzon da bir din turizmi olabilir Ayasofya’sı sürmene mastırı din turizmini geliştiriyor. Rize de ılıcalarımız var termal sularımız yaylalarımız derelerimiz var. Artvin’e de baktığımızda inanılmaz derece de kendine has ve uluslar arası marka olan bir Kafkasör’ü var Şavşat ve Borçka Karagölleri var.
Acentelerle konuşuyoruz görüşüyoruz, mesela Borçka Karagöl’e gittiğiniz zaman ekonomiye kazandırdığı hiçbir şey yok. Doğayı bozmadan tesislerin kazanılması lazım. Ve bu bölgenin Batum da ayder yöremize 70 bin turist çektik Artvin’in de Batum dan dolayı insanların dikkatini çekebilmek için bir şey yapmak lazım kolay de değil bununda farkındayız. Çok ciddi farklıklarımız var değerlendirilmesi gereken alanlarımız var ama elimizi taşın altına sokacak yatırımcılara ihtiyaç var."dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.