8 EYLÜL'DE KAZDAĞLARI'NDAYIZ!.

8 EYLÜL'DE KAZDAĞLARI'NDAYIZ!.
Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde, doğup büyüdüğümüz topraklarda siyanürlü altın işletmeciliğine karşı 25 yıldan bu yana yürütülen isyan ve direniş son yıllarda yeni bir içerik kazandı. İktidarın çok yönlü engellemeleri ve yeni çevre katliamlarıyla mücadele alanları arttı. Arhavi’den Yusufeli’ne Borçka’dan Şavşat’a Yeşil Yol, Taş Ocakları, HES’ler, Barajlar, rant amaçlı düzensiz kentleşme, yıkım, yağma ve talanı kat kat arttırdı. 04.09.2019 13:25
353’e ulaşan maden arama, ruhsatıyla Artvin gelecekte büyük bir siyanür havuzuna döneceğe benziyor. Yeşil Artvin Derneği bu yeni duruma uygun bir örgütlenme arayışına yöneldi. Bu amaçla büyük kentlerde yaşayan Artvinlilerin destek ve katkılarını istedi. İstanbul Artvin STK ve Platformları olarak bu talebi coşkuyla karşıladık.
Büyük kentlerde öteden beri yürüttüğümüz çabaların daha etkin ve daha anlamlı olacağını düşündük. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İzmir başta olmak üzere, Artvin dışında yaşayan Artvinli yaşam hakkı savunucularıyla tanışmaya ve buluşmaya başladık. Zaten söz konusu illerde irili – ufaklı yerel dernekler etrafında değişik inisiyatif ve platformlar öncülüğünde yürüyen mücadeleler vardı.
Konunun ortak hedefler ve ortak amaçlar taşıması, iktidarı ve devleti de arkasına alan yerli-yabancı doğa düşmanlarının çok güçlü olmaları bizleri de merkezi güçlü bir örgütlenmeye yöneltti. Bu amaçla Türkiye Artvin Çevre Platformunu oluşturmaya karar verdik.
Yeşil Artvin Derneği bu örgütlenmede de önderlik işlevini sürdürdü ve etkinlikler ve eylemlerde yer aldı. Yaklaşık iki yıl önce filizlenen bu oluşum, Artvin’de ve Artvinlilerin yoğun olarak yaşadığı illerde önemli etkinlikler hayata geçirdi. Son 6 ayda ülkenin seçimlere kilitlenmesiyle nedeniyle ilgi alanımız seçimlere kaydı. Yaşam hakkı mücadelesinde yerel yönetimlerin önemi, bizi politik bir başarının sağlayacağı kazanımlar noktasında beklentiye soktu. Bu nedenle Artvin’de yerel yönetimlerin kazanılması için harekete geçtik, çaba sarfettik.
Halkçı, doğaya duyarlı, demokratik bir yerel yönetimin çevre ve yaşam mücadelemize katkı sağlayacağı açıktır. Esin ve güç kaynağımız olan Cerattepe mücadelesi yeni çevre ve yaşam mücadelesi alanlarına doğru genişlemek durumundadır. 
Artvin’de başarı kazanan yerel yönetimler geldiğimiz noktada hem bu mücadeleye destek vermek hem de kendi çevre duyarlılığı ve konusundaki programlarını artmaya koymak durumundadır. 
Seçim havası ve kazanımların rehavetinden çıkarak topyekün bir yaşam hakkı mücadelesine odaklanmak ve harekete geçmek zamanıdır. Şimdi yaklaşan güzle birlikte ARÇEP’i harekete geçirmek ve çevre duyarlılığı yanında Artvin’le ilgili her soruna çözüm üretmek istiyoruz.
ARÇEP ülkemizde ve dünyada yaşanan her türlü çevre tahribatına karşı mücadele etmeyi sürdürecektir. Bu anlamda bir Kaz Dağları mücadelesine destek ziyareti gerçekleştirmek istiyoruz. Yeşil Artvin Derneği ile ve tüm bileşenlerimizle 8 Eylül Pazar Kaz Dağları’nda olacağız. 
İstanbul Artvin Çevre Platformu

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.