5 PARE KÖY “EKOLOJİK KÖY PROJESİ” EKİBİ VARLIK KÖYÜNÜ (VARAÇKAN) ZİYARET ETTİ

5 PARE KÖY “EKOLOJİK KÖY PROJESİ” EKİBİ  VARLIK KÖYÜNÜ (VARAÇKAN) ZİYARET ETTİ
Yaklaşık 2 yıldır DOKA desteği ile hayata geçirilen “Beşpareköy “Ekolojik Köy Projesinin” Yürütme Kurulu çalışmalarına devam ediyor. 18.09.2019 11:10
Proje kapsamında Kars Boğa Tepe’ye giderek oradaki örneği inceleyen ve Artvin Merkez’de 5 köyü içine alan 5 Pare köy “Ekolojik Köy Projesi” alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar birçok çalışma yapılan proje içinde Artvin Valiliği, DOKA, Tarım İl Müdürlüğü, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi, Köy muhtarları, STK’lar olmak üzere çok geniş bir platformla devam ediyor.
KÖYLERİ ZİYARET EDİP ENVANTER ÇIKARIYORUZ!
Gelinen aşamada 5 pare köyde ayrı ayrı inceleme yapılarak var olan değerler ve potansiyel raporu çıkarılıyor. Son olarak 5 pare köyden birisi olan Salkımlı (Tolgum) ziyaret edildi. Ekolojik Köy Projesi ekibinden bir gurup 16 Eylül 2019 Pazartesi günü Salkımlıya gelerek burada incelemelerde bulundu. DOKA Artvin İl Temsilcisi Berna Kiriş Turna, AÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Hakan Coşkun, Okuman İsmail Akhanlı AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik katıldı. Salkımlı Köyü sakinlerinden Emekli Öğretmen Cemal Ulutürk’ü evinde ziyaret eden ekip, proje hakkında bilgi verdi. DOKA Artvin İl temsilcisi ve Prof. Dr.. Özgür Eminağaoğlu;
ARTVİN 5 PARE EKOKÖY TURİZME
KAZANDIRILMASI AMAÇLANIYOR!..
“Beşpare köyleri olan Salkımlı, Seyitler, Vezirköy, Ahlat ve Varlık Köylerini ekolojik köy mantığında turizme kazandırmak için yola çıktık. Bugün Varlık köyündeyiz. Bugüne kadar birçok toplantı gerçekleştirdik. Burada birbirleriyle yol bağlantısı bulunan ve Artvin’e çok yakın olan köylerin mevcut potansiyeli değerlendirilerek “ekolojik köy” formatında turizme kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla köylerde envanter çalışması başlatılmıştır.
KARS BOĞATEPE ÖRNEĞİNİ İNCELEDİK!
Bu çalışmanın daha etkin ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesinde, olumlu bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlaması amacıyla Kars’a bağlı “Boğatepe Köyü ”modelini iyi bir uygulama örneği olarak detaylı bir şekilde incelenmesine karar verilmiştir.
Boğatepe’den gelen konuklarımızla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde panel yaptık.Burada Dünya Gazetesi Ekonomi yazarı Rüştü Bozkurt hocamız söyleşide bulunmuştu. Bozkurti Salonlarda konuşmaların bitirilip sahada, alanda harekete geçmenin zamanı olduğuna vurgu yapmıştı. O günden sonra bir çok çalışma yapıldı. Yapılmaya da devam ediliyor.
Bu güne kadar Salkımlı, Varlık Köyü, Seyitler Köyü ve Vezirköy’ü ziyaret ettik.Ahlat Köyü’nü de ziyaret ettikten sonra envanter çalışmamız bitecek. Aslında biz var olan potansiyelimizi harekete geçirerek çok önemli bir proje için yola çıktık.
Ekstra bir şey yapmamıza gerek yok. Unumuz, yağımız, suyumuz şekerimiz var. Sadece pasta yapacağız. Bunun mutfağında çalışıyoruz. Bu proje istihdam ve üretimi tetikleyecek. Tarım, hayvancılık, konaklama sektörlerini hareketlendirerek, Ekolojik Köy Turizmini hayata geçirmek için adımlar atıyoruz. Çok geniş bir çalışma gurubumuz var. Üniversite 5 pare köy içinde bulunuyor. Burada konaklama tesisleri var, Yaylalar, dereler, bağ, bahçe, hayvancılık ve en önemlisi çok çalışkan bir insanımız var. Bu çalışma Beşpare eko köy projesinin çok önemli bir adımı olacaktır” şeklinde konuştular.
ARTSO TOBB Kadın Girişimciler İl Temsilcisi ve Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz, projenin çok büyük bir yaraya parmak bastığını, bundan dolayı çok umutlu olduğuna vurgu yaparak;”Beşpareköy Ekoköy projesinin ilk kıvılcımı Kars Boğatepe ziyaretinden sonra çakıldı. Oradaki emekçi, üretken kadınlarımızla yaptığımız görüşme, sohbet sonrası, böyle bir çalışma Artvin’de neden olmasın diyerek Artvin’de altyapı çalışmalarına başladık. Yaklaşık 2 yıl oldu.
Birçok altyapı çalışması yaptık. Bu projenin içinde aslında bütün Artvin var. Çünkü Artvin’in en büyük sorunu varlıklarını değerlendiremiyor. Gittiğimiz her köyde meyveler yerlerde, dallarda çürümüş. Köylünün malı pazara inemiyor. İnsanları çalışmaya, üretmeye itecek, şehirden köye dönüşünü sağlayacak argümanlar yok. İnsanlar malımız para etmiyor. Organik meyvelerimiz manavlarda yer bulamıyor. Oysa bu ürünler ilaçsız ve doğal. Gübre bile kullanılmıyor.
Bunun yanında Artvin’in yemek kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Bazı yerlerin kurtarıcısı eğitim ve turizmdir. Hele de sağlık turizmi. Trendi en çok artan turizm. Artvin bu konuda çok büyük avantajlar sunuyor. Ne yazık ki bunu da değerlendiremiyoruz. Gelip geçen turizm değil, konaklayan, burada ikamet edip en az bir hafta kalan sağlık ve doğa turizmini geliştirmemiz lazım.
Burada konaklayan turist, bahçeye inip kendi soğanını toplasın, tavuğun yumurtasını kendisi alsın. Köy yaşamını istediği gibi yaşasın. 7 gözelerin, dağ suyunu içsin. Kültürel, sanatsal faaliyetlerimizle tanışsın. Buradan ayrılırken yanından Artvin’n ürünlerinden götürsün. Dostluğunun, kültürünün gönüllü elçisi olsun.
Giden her turist dostlarına burasını tavsiye etsin, turizm elçimiz olsun. Biz bu hayallerimizi gerçekleştireceğiz. Bunun için kamu, özel sektör, Üniversite, STK’lar birlikte çalışma yürütüyoruz. Projeye destek veren Başta Sayın Valimiz Yılmaz Doruk ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.
Varlık Köyü ziyaretinde Artvin Belediye si Meclis Üyesi Ekrem Kurt, Köy Muhtarı Fatih Gültekin, Beşpareköy Ekoturizm ekibine eşlik ederek köy hakkında bilgi verdi.
Köy Muhtarı Fatih Gültekin;" Varlık köyü olarak 5 Pareköy Ekoköy projesi içinde olduğumuz için mutluyuz. Tabii ki kolay bir çalışma değil. Önce buna herkesin inanması gerekir. bizim varlıklarımız aslında çok güzel imkanlar sunuyor. Ana biz bunları değerlendiremiyoruz. Doğa, sağlık, yürüyüş, yayla turizmi gibi bir çok turizmi aynı anda yapılabilecek bir yer burası. Ama gençlerimizi şehirlere kaptırdık. Önemli olan bu gençlerin, buradan göç edip başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerimizi geriye getirebilmektir. Bunun için bu çalışmanın mutlaka bir örneği hayata geçmeli ve insanlar bunu görmelidir. İşte o zaman proje gerçekten başarıya ulaşır ve Türkiye'de adından söz edilen, konuşulan, örnek olarak gösterilen bir proje olur."dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.